Wydarzenia na UKW

Wykład inauguracyjny

Tegoroczną uroczystość uświetni wykład inauguracyjny pt. „The 15-minute City Project – Facts and Myths”, który wygłosi Prof. Oriol Marquet Sardà z Universitat Autònoma de Barcelona.

Prof. Marquet jest uznanym specjalistą w dziedzinie geografii, transportu i planowania urbanistycznego, z wieloletnim doświadczeniem naukowym oraz imponującym dorobkiem publikacyjnym. W trakcie wykładu przedstawi on projekt miasta 15-minutowego, omawiając zarówno fakty, jak i mity związane z jego wdrażaniem w różnych miastach na świecie.

O Prelegencie:

Prof. Oriol Marquet Sardà uzyskał tytuł doktora geografii na Universitat Autònoma de Barcelona w 2015 roku. Po odbyciu staży podoktorskich na North Carolina State University oraz w Institute for Global Health w Barcelonie, powrócił na UAB jako stypendysta Marie Curie. Obecnie jest stypendystą prestiżowego programu Ramon i Cajal Scholarship oraz senior researcher w Instytucie Nauk o Środowisku i Technologii UAB, gdzie kieruje grupą badawczą Urban Mobility.

Działalność naukowa Prof. Marqueta skupia się na interdyscyplinarnych badaniach z zakresu geografii, transportu, planowania urbanistycznego i zdrowia publicznego. Jego prace koncentrują się na analizie wpływu przekształconego przez człowieka środowiska oraz polityki miejskiej na codzienne wybory transportowe i zachowania związane z mobilnością.

Prof. Marquet jest autorem ponad 90 recenzowanych publikacji naukowych, a jego badania były prezentowane na około 40 międzynarodowych konferencjach. Obecnie kieruje kilkoma ważnymi projektami badawczymi, w tym pięcioletnim projektem ATRAPA finansowanym przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych oraz projektami MOBIFIFTEEN, ECOMOV i MobiTools.